Szkoła Podstawowa
im. Mikołaja Kopernika
w Młyńczyskach

Oferta wypoczynku

Lokalizacja

Młyńczyska leżą w Beskidzie Wyspowym, na stokach Modyni (1029 m), Cichonia (929 m), Ostrej (925 m), Jeżowej Wody (895 m), Skiełka (753 m) oraz Spleźni (711 m). Urokliwą dolinę przecina potok Jastrzębik, wypływający u podnóży Modyni i wpadający do Dunajca. Młyńczyska leżą 14 km od Limanowej, 26 km od Nowego Sącza, 40 km od Szczawnicy i 90 km od Krakowa.

Górzysty teren, czyste powietrze, doskonałe warunki klimatyczne, szum rzek, zapach otaczających lasów i śpiew ptaków zapewnią każdemu wspaniały wypoczynek, a także pozwolą zdobyć energię na cały rok. To wymarzone miejsce dla osób poszukujących azylu i ucieczki od miejskiego zgiełku, amatorów pieszych, górskich wędrówek oraz zwolenników rowerowych szaleństw.

Zapraszamy do obejrzenia video ukazującego piękno naszej miejscowości i otoczenia szkoły.

Historia wsi

Pierwsze wzmianki o niej datuje się na wiek XV. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od licznych młynów znajdujących się na tym terenie przed laty. Pierwszymi osadnikami była rodzina Toporczyków.

Młyńczyska przez bardzo długi okres były biedną osadą, liczącą niewielu mieszkańców. Wieś była podzielona na stronę Potocką i Łukowską. Dopiero z początkiem XX wieku zaczął się widoczny rozwój. W 1914 r. rozpoczęto budowę drewnianego kościoła, pierwszym księdzem w Młyńczyskach był Tobiasz Grunwaldzki. Do 1931 r. granicę wyznaczał potok Jastrzębik. Mieszkańcy z północnej części wsi chodzili do kościoła w Łukowicy, a z południowej do Czarnego Potoku. Wybudowanie kościoła spowodowało, że powstała jedna parafia rzymskokatolicka erygowana 1 listopada 1933 r.

W latach 80. XIX w. wieś liczyła 609 mieszkańców katolików, którzy należeli do parafii w Czarnym Potoku i Łukowicy. Znajdowała się tu gminna kasa pożyczkowa. W Młyńczyskach znajdował się również browar, karczma i duże gospodarstwo folwarczne. Podczas II wojny światowej na terenie miejscowości działała dobrze zorganizowana partyzantka. W 1974 na otwarcie nowego budynku szkoły podstawowej przybył były zastępca Naczelnego Dowódcy WP gen. Zygmunt Berling. Obecnie Młyńczyska zamieszkuje 1000 osób. Miejscowość położona na obszarze gwary podegrodzkiej (pogranicze góralsko-lachowskie) zgodnie z jej granicami wytyczonymi przez dialektologów, natomiast etnograficznie znajduje się już w obrębie terenu Górali Białych.

Wyposażenie szkoły

Nasza szkoła posiada bazę noclegową dla 60 osób. Na wyposażeniu posiadamy nowe, wygodne łóżka oraz koce. Ponadto, w pełni wyposażonej kuchnii oddajemy do Państwa dyspozycji nową patelnię elektryczną, dwie kuchenki gazowe, dwie lodówki oraz podstawowe elementy wyposażenia, takie jak talerze, szklanki czy sztućce. Dodatkowo, szkoła posiada całodobowy monitoring CCTV oraz nadzór grupy ochroniarskiej. Wszystyko po to, aby zarówno nasi uczniowie jak i goście czuli się komfortowo i w pełni bezpiecznie.

Turystyka

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną miejscowości jest 13-metrowy krzyż milenijny i położone nieopodal niego stacje drogi krzyżowej, ulokowane na przełęczy Cisowy Dział. Na przełęczy Ostra znajduje się punkt widokowy, z którego możemy oglądać panoramę miejscowości, a także Beskid Wyspowy, część Beskidu Sądeckiego, Gorce, a przy dobrej widoczności Tatry. Młyńczyska mają dobrze rozwinięte połączenia z Limanową i Nowym Sączem. Miejscowość posiada duży potencjał turystyczny.

Przez Młyńczyska przebiegają następujące szlaki turystyczne:

Niebieski szlak turystyczny: Limanowa-Jabłoniec-Golców-przełęcz Ostra-Modyń-Kamienica Zielony szlak turystyczny: Łukowica-Ostra-przełęcz Ostra-Przełęcz Słopnicka-Mogielica-Dobra Żółty szlak turystyczny: Łącko-Modyń

Ponadto, przez teren miejscowości przebiegają szlaki rowerowe:

TRASA I
Trasa rowerowa rozpoczyna się w Łukowicy (centrum). Biegnie przez osiedle i górę Skiełek -> Młyńczyka -> osiedle Pod Góra -> Przysłop -> Modyń -> Młyńczyka -> Skiełek -> osiedle Kącina -> Roztoka -> osiedle Zawada -> osiedle Wielkówka -> Łukowica

Trasa długości ok. 30 km, wspaniała widokowo, ale dość trudna – do pokonania znaczne różnice wzniesień. Wiedzie drogami bitumicznymi i osiedlowymi żwirowymi, w niewielkim stopniu drogami powiatowymi. Po drodze rozległe panoramy na Mogielicę, Śnieżnicę, Łopień, Stary Sącz, Gorce, Pieniny i Tatry.

TRASA II
Trasa rowerowa rozpoczyna się w Łukowicy (centrum). Biegnie przez Roztokę -> osiedle Podrokicie -> Młyńczyska -> Jastrzębie -> Jadamwola -> osiedle Lasek -> Łukowica.

Trasa długości ok. 18,2 km, stosunkowo łatwa, w sam raz dla początkujących i starszych rowerzystów. Piękna widokowo – zwłaszcza na odcinku przełęczy między Roztoką i Młyńczyskami. Wiedzie w większości drogami powiatowymi, łączącymi Olszanę z Zalesiem i Świdnik z Siekierczyną.

Trasę rozpoczynamy w centrum Łukowicy. Przed wyjazdem możemy obejrzeć zabytkowy drewniany kościół z XVIIw. i odnowiony park podworski. Dodatkowo możemy skorzystać z wybudowanych w bieżącym 2006 roku boisk sportowych i kortu tenisowego. Wyjeżdżamy z centrum drogą powiatową w kierunku Limanowej przez Roztokę i Siekierczynę. Przez 3km jedziemy wzdłuż Potoku Łukowica pomiędzy górami Skiełek i Pępówka mijając dwie przydrożne kapliczki. Odcinek ten łagodnie wznosi się w górę. Po około 3,3 km dojeżdżamy do Roztoki i rozpoczynamy odcinek górski. Skręcając w lewo zjeżdżamy z drogi powiatowej i wspinamy się wąską, krętą asfaltową drogą gminną w górę wzdłuż góry Skiełek prze osiedle Podrokicie w kierunku Młyńczysk. Wyjeżdżamy na Kopiec i zatrzymujemy się obok kolejnej kapliczki (5,3 km), aby złapać oddech po dosyć forsownym odcinku trasy od Roztoki dł. 2km. Teraz czeka nas stromy 700 metrowy zjazd w dół do przystanku autobusowego. Zanim jednak rozpoczniemy zjazd warto obejrzeć piękne panoramy na Modyń, Mogielicę, Skiełek, Okowaniec, Pępówkę.
Zjeżdżamy w dół i dojeżdżając do przystanku autobusowego skręcamy w lewo. Teraz czeka nas spokojny zjazd drogą powiatową do Jadamwoli przez Jastrzębie wzdłuż Potoku Jastrzębik. Po lewej stronie widzimy południowy stok Skiełku a po prawej północny góry Spleźnia, która w upalne dni będzie nas osłaniać na tym odcinku od prażącego słońca. Jadąc w dół dojeżdżamy do Jastrzębia gdzie obok SP (10,4 km) możemy zatrzymać się na małe zakupy w celu uzupełnienia płynów. Jedziemy dalej w dół do Jadamwoli mijając po prawej stronie boisko sportowe. Po 600 metrach od boiska skręcamy w lewo i jadąc po lekkim wzniesieniu drogą gminną kierujemy się w stronę Łukowicy. Mijamy Szkołę Podstawową w Jadamwoli i po 200 metrach skręcamy znów w lewo. Po 1500 metrach i łagodnym podjeździe dojeżdżamy do skrzyżowania gdzie roztacza się panorama na Skiełek i Pępówkę. Skręcamy w prawo i po 300 metrowym stromym zjeździe przejeżdżamy przez most na Potoku Łukowica i jedziemy prosto 700 metrów do skrzyżowania z drogą powiatową. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jadąc prosto 1 km dojeżdżamy do centrum Łukowicy.

Wyścig górski

Osoby, które pragną poczuć adrenalinę we krwi mają możliwość zobaczyć coroczny Wyścig Górski – Przełęcz pod Ostrą. Jest to 3-dniowa impreza, w skład której wchodzą m.in. Runda Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich FIA oraz Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Kibice mają możliwość spotkać i porozmawiać zarówno z polskimi jak i zagranicznymi gwiazdami sportu motorowego.

Miejscowości warte odwiedzenia

Gmina Łukowica

Na terenie naszej gminy także znajduje się kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Zaliczyć do nich należy z pewnością dwór w Świdniku, dwór w Przyszowej i barokowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Łukowicy. Wszystkich zaś poszukiwaczy przygód zapraszamy do zdobycia szczytu Łyzki, na którym ponoć uciekająca przed Tatarami święta Kinga ukryła wielki skarb.

Stary Sącz

Niezwykle klimatyczne miasteczko, którego początki sięgają XIII wieku. Zachowana piękna zabytkowa zabudowa i starannie odrestaurowany rynek są doskonałym miejscem do spacerów i zwiedzania. Warte odwiedzenia jest Muzeum Reginalne i klasztor sióstr Klarysek, założony na tych ziemiach przez świętą Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Została ona kanonizowana przez Jana Pawła II podczas mszy św. odprawionej 16 czerwca 1999 na starosądeckich błoniach. Wybudowany wówczas ołtarz uważany jest za jeden z najpiękniejszych, jakie przygotowano na wizytę papieża Polaka. Zachowano go do dziś i można go bez przeszkód oglądać, będąc w Starym Sączu. Wokół miasta rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy, przez który przebiegają liczne szlaki turystyczne, dlatego okolica ta jest doskonałym celem wyprawy zarówno dla miłośników historii jak i przyrody.

Nowy Sącz

Miasto lokowane w XIII w. Trzecie co do wielkości w Małopolsce. Może poszczycić się jednym z większych rynków, na którym zachował się piękny ratusz. Tuż obok rynku stoi kolegiata świętej Małgorzaty pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. Będąc w Nowym Sączu warto zobaczyć ruiny zamku i murów miejskich z czasów założenia miasta. Świadectwami nowszej historii są m. in. sądecka synagoga, cmentarz żydowski – kirkut oraz “Cmentarz Zasłużonych”, na którym znajdują się prochy ofiar II wojny światowej pochodzące z wielu miejsc zbrodni w sąsiedztwie Nowego Sącza. W okresie wakacyjnym w mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne i festiwale. Fani jeździectwa mają możliwość skorzystania z oferty zaprzyjaźnionej z naszą szkołą stadniny konnej REVE. Nieopodal stadniny znajduję się Miasteczko Galicyjskie.

Limanowa

Powstała w XIV lub XV wieku (w zależności od źródła). Jest niewielkim miastem położonym w wąskiej kotlinie oraz na zboczach wzniesień Beskidu Wyspowego. Odwiedzana licznie szczególnie przez pielgrzymów, ponieważ w tamtejszej Bazylice Matki Boskiej Bolesnej znajduje się figura Matki Boskiej Bolesnej wykonana z drewna lipowego jeszcze w XIV wieku, która uważana jest za cudowną i dającą wiele łask. Stąd też w świątyni można oglądać liczne dary wotywne. Sam kościół powstał w XX wieku także jako wotum na 100. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miło powitają nas też pracownicy Muzeum Regionalnego znajdującego się w dawnym dworze niedaleko rynku. Warto również podjąć wysiłek i wspiąć się na Górę Miejską, by stojąc u stóp najwyższego w Polsce stalowego krzyża podziwiać panoramę miasta i jego okolic.

Jabłoniec

Będąc w Limanowej nie powinniśmy zapomnieć o odwiedzeniu cmentarza z pierwszej wojny światowej. Znajduje się na nim kaplica- mauzoleum oraz groby żołnierzy poległych w tzw. “operacji limanowsko – łapanowskiej”, która powstrzymała ofensywę wojsk rosyjskich na zachód w 1914 roku.

Czarny Potok

Dla osób zainteresowanych głębiej kultem Maryi obowiązkowym punktem powinien być poza limanowską bazyliką również kościół pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa w Czarnym Potoku, w którym znajduje się gotycki obraz “Opłakiwanie Chrystusa”.

Szczawnica

Przepiękna miejscowość położona przy granicy ze Słowacją, w której każdy turysta znajdzie trasę dla siebie. Od asfaltowanych deptaków po strome skalne zbocza. Dla odważnych niezapomniany spływ tratwą przełomem Dunajca. Dla wygodnych wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę. Dla wprawnych piechurów szlaki wiodące przez Sokolicę i Trzy Korony. Dla niewprawnych dolina Biała Woda.

Krynica-Zdrój

To przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa, której najważniejszym atutem są unikalne wody mineralne. Liczne ich ujęcia rozsiane są po miejscowości, więc można zwiedzać ją odnajdując kolejne “źródełka” lub zajrzeć do pijalni, w której możemy niezależnie od pogody delektować się zdrowymi napojami i podziwiać uprawiane tam rośliny egzotyczne.

Piwniczna-Zdrój

Kolejna miejscowość łącząca piękną przyrodę z leczniczymi źródłami. Doskonałe miejsce na długie spacery bądź odpoczynek w parku zdrojowym.

Galeria

Poniżej zamieszczamy kilka fotografii przedtawiających piękno naszej miejscowości

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Komunikaty

Nie ma więcej postów
Skip to content